Site Navigation
 
February 27, 2013

Men's Indoor Track & Field All-Ivy -- 2013

CAMBRIDGE, Mass. -- A total of 57 athletes were named to the indoor track and field All-Ivy teams following the 2013 Ivy League Heptagonal Indoor Track & Field Championships on Feb. 23-24 at Albert H. Gordon Track in Cambridge, Mass.

The first-place finisher in each of the 19 events earns first team All-Ivy honors while the runner-up finishers are named to the second team.

For the first time, the League's eight head coaches voted for Male and Female Most Outstanding Performers from the track events as well as the field events.

MOST OUTSTANDING TRACK PERFORMERS OF THE MEET
Nick Wade, Cornell (Sr. – North Attleboro, Mass.)
Peter Callahan, Princeton (Sr. - Sr. – Evanston, Ill.)

MOST OUTSTANDING FIELD PERFORMER OF THE MEET
Nico Weiler, Harvard (Sr. – Stuttgart, Germany)

FIRST TEAM ALL-IVY
60m dash – Jedidiah Adarquah-Yiadom, Cornell (Sr. – Columbus, Ohio)
400m dash – Bruno Hortelano-Roig, Cornell (Jr. – Burlington, Ontario)
500m dash – Russell Dinkins, Princeton (Sr. – Philadelphia)
800m run – Will Weinlandt, Cornell (Jr. – New York)
1,000m run – Ned Willig, Brown (Fr. – Phoenixville, Pa.)
One mile run – Peter Callahan, Princeton (Sr. – Evanston, Ill.)
3,000m run – Maksim Korolev, Harvard (Jr. – Harrisonville, Mo.)
5,000m run – Michael Franklin, Princeton (Sr. – Mendham, N.J.)
60m hurdles – Max Hairston, Cornell (Fr. – Lower Gwynedd, Pa.)

4 x 400m relay – Princeton: Tom Hopkins (Jr. – Haverford, Pa.); Tom Scott (So. – Lusby, Md.); Daniel McCord (So. – North Babylon, N.Y.); Austin Hollimon (Sr. – Decatur, Ga.)

4 x 800m relay – Cornell : Eric Bice (Jr. – Issaquah, Wash.); Hong Cho (So. – Blue Bell, Pa.); Nick Wade (Sr. – North Attleboro, Mass.); Will Weinlandt (Jr. – New York)

DMR – Princeton: Michael Palmisano (Sr. – Dresher, Pa.); Brian Poirier (Fr. – Windsor, Conn.); David Pugliese (Fr. – Middletown, Conn.); Peter Callahan (Sr. – Evanston, Ill.)

High jump – Montez Blair, Cornell (Jr. – Timber Creek, N.J.)
Pole vault – Nico Weiler, Harvard (Sr. – Stuttgart, Germany)
Long jump – Damon McLean, Princeton (Jr. – Jamaica)
Triple jump – Damon McLean, Princeton (Jr. – Jamaica)
Shot put – Dustin Brode, Harvard (Jr. – Canfield, Ohio)
Weight throw – Ben Glauser, Harvard (So. – Athens, Ga.)
Heptathlon – Evan Weinstock, Brown (Jr. – Las Vegas)

SECOND TEAM ALL-IVY
60m dash – Connor McCarthy, Harvard (Jr. – Ridgefield, Conn.)
400m dash – Tom Hopkins, Princeton (Jr. – Haverford, Pa.)
500m dash – Rutger Admirand, Cornell (So. – Boonton Twp., N.J.)
800m run – Harry McFann, Columbia (Jr. – Gahanna, Ohio)
1,000m run – Nick Wade, Cornell (Sr. – North Attleboro, Mass.)
One mile run – Nick Wade, Cornell (Sr. – North Attleboro, Mass.)
3,000m run – Chris Bendtsen, Princeton (Jr. – Wolcott, Conn.)
5,000m run – Chris Bendtsen, Princeton (Jr. – Wolcott, Conn.)
60m hurdles – Robert Mohr, Princeton (So. – Batavia, Ill.)

4 x 400m relay – Cornell: Kinsley Ojukwu (Jr. – Vancouver); Cisco Olloqui (So. – Hawthorne, Calif.); Andre Anderson (So. – Valley Stream, N.Y.); Bruno Hortelano-Roig (Jr. – Burlington, Ontario)

4 x 800m relay – Columbia: Brendon Fish (So. – Madison, Conn.); Connor Claflin (So. – Indianapolis); John Gregorek (Jr. – Seekonk, Mass.); Harry McFann (Jr. – Gahanna, Ohio)

DMR – Dartmouth: Henry Sterling (Jr. – South Freeport, Maine); Edward Wagner (Fr. – New York); Lukas Zirngibl (Jr. – Middletown, N.J.); John Bleday (Jr. – Westwood, Mass.)

High jump – Maalik Reynolds, Penn (Jr. – Atlanta)
Pole vault – David Kim, Cornell (Jr. – Cypress, Calif.); Brett Gilson, Dartmouth (Sr. – Richboro, Pa.)
Long jump – Steven Bell, Cornell (Jr. – Garner, N.C.)
Triple jump – Kenneth Thompson, Brown (Sr. – Riverdale, N.Y.)
Shot put – Stephen Mozia, Cornell (So. – Hackensack, N.J.)
Weight throw – Stephen Mozia, Cornell (So. – Hackensack, N.J.)
Heptathlon – Peter Rhodes, Brown (So. – Atlanta)