Site Navigation
 
May 8, 2013

Women's Outdoor Track & Field -- All-Ivy

PRINCETON, N.J. -- The first-place finishers in each of the 23 events at the 2013 Ivy League Heptagonal Outdoor Track & Field Championships have been named first-team All-Ivy, while the runner-up finishers have been named to the second team following competition on May 4-5 at Weaver Stadium at Princeton University.

For the first time, the League's eight head coaches voted for Female Most Outstanding Performers from the track events as well as the field events.

MOST OUTSTANDING TRACK PERFORMER OF THE MEET
Abbey D’Agostino, Dartmouth (Jr. – Topsfield, Mass.)

CO-MOST OUTSTANDING FIELD PERFORMERS OF THE MEET
Victoria Imbesi, Cornell (Sr. – Estell Manor, N.J.)
Mary Hirst, Harvard (Sr. – Knoxville, Tenn.)

FIRST-TEAM ALL-IVY
100m – Marvellous Iheukwumere, Columbia (Jr. – Austin, Texas)
200m – Marvellous Iheukwumere, Columbia (Jr. – Austin, Texas)
400m – Cecilia Barowski, Princeton (So. – Amherst, N.H.)
800m – Greta Feldman, Princeton (Sr. – Haddonfield, N.J.)
1,500m – Abbey D'Agostino, Dartmouth (Jr. – Topsfield, Mass.)
3,000m – Abbey D'Agostino, Dartmouth (Jr. – Topsfield, Mass.)
5,000m – Waverly Neer, Columbia (So. – Russiaville, Ind.)
10,000m – Katie Kellner, Cornell (Sr. – West Windsor, N.J.)
100mH – Autumne Franklin, Harvard (Fr. – Owings Mills, Md.)
400mH – Megan Krumpoch, Dartmouth (Jr. – Shrewsbury, Mass.)
Steeple – Rachel Sorna, Cornell (Jr. – Hopewell Junction, N.Y.)
4x100m – Columbia: Uju Ofoche (Sr. – Baltimore); Marvellous Iheukwumere (Jr. – Austin, Texas); Iris Chijioke (Fr. – Corona, Calif.); Jaycee Parker (Fr. – Denison, Texas)
4x400m – Harvard: Autumne Franklin (Fr. – Owings Mills, Md.); Christi Scott (Fr. – Englewood, Colo.); Olivia Abbate (Jr. – Old Bethpage, N.Y.); Gabrielle Scott (So. – Irvine, Calif.)
4x800m – Princeton: Molly Higgins (Jr. – Randolph, N.J.); Kacie O’Neil (Jr. – Berwyn, Pa.); Alexis Mikaelian (Sr. – Racine, Wis.); Greta Feldman (Sr. – Haddonfield, N.J.)
High Jump – Mary Hirst, Harvard (Sr. – Knoxville, Tenn.)
Pole Vault – Tory Worthen, Princeton (Sr. – Holland, Pa.)
Long Jump – Uju Ofoche, Columbia (Sr. – Baltimore)
Triple Jump – Imani Oliver, Princeton (Jr. – Brooklyn, N.Y.)
Shot Put – Victoria Imbesi, Cornell (Sr. – Estell Manor, N.J.)
Discus – Victoria Buhr, Brown (Jr. – Cheboygan, Mich.)
Hammer – Julia Ratcliffe, Princeton (Fr. – Hamilton, New Zealand)
Javelin – Victoria Imbesi, Cornell (Sr. – Estell Manor, N.J.)
Heptathlon – Mary Hirst, Harvard (Sr. – Knoxville, Tenn.)

SECOND-TEAM ALL-IVY
100m – Heather Bong, Penn (So. – Nashotah, Wis.)
200m – Heather Bong, Penn (So. – Nashotah, Wis.)
400m – Ebolutalese Airewele, Cornell (Jr. – Ithaca, N.Y.)
800m – Erika Veidis, Harvard (So. – Sparta, N.J.)
1,500m – Greta Feldman, Princeton (Sr. – Haddonfield, N.J.)
3,000m – Rachel Sorna, Cornell (Jr. – Hopewell Junction, N.Y.)
5,000m – Katie Kellner, Cornell (Sr. – West Windsor, N.J.)
10,000m – Olivia Mickle, Brown (Sr. – Sacrmento, Calif.)
100mH – Gabrielle Piper, Penn (Jr. – Marietta, Ga.)
400mH – Autumne Franklin, Harvard (Fr. – Owings Mills, Md.)
Steeple – Genna Hartung, Cornell (Sr. – Morrisonville, N.Y.)
4x100m – Cornell: Rochelle Forbes (Fr. – Windsor, Conn.); Zena Kolliesuah (So. – Pickerington, Ohio); Ebolutalese Airwele (Jr. – Ithaca, N.Y.)); Katie Woodford (So. – Oxford, N.Y.)
4x400m – Cornell: Ryan Woolley (Jr. – St. James, N.Y.); Zena Kolliesuah (So. – Pickerington, Ohio); Udeme Akpaete (Fr. – Silver Spring, Md.); Ebolutalese Airewele (Jr. – Ithaca, N.Y.)
4x800m – Harvard: Paige Kouba (Fr. – Eugene, Ore.); Sammy Silva (Sr. – La Mesa, Calif.); Molly Renfer (So. – Esher, England); Erika Veidis (So. – Sparta, N.J.)
High Jump – Ailish Hanly, Cornell (Sr. – Westford, Mass.)
Pole Vault – Claire Dishong, Cornell (Sr. – Hamlin, N.Y.)
                  Hannah Wallace, Brown (Sr. – Whitefish Bay, Wis.)
Long Jump – Brienna Crimmins, Brown (Jr. – Sacramento, Calif.)
Triple Jump – Nadia Eke, Columbia (So. – Worcester, Mass.)
Shot Put – Kebbe Darpolor, Brown (Fr. – Pecos, Texas)
Discus – Shannon Watt, Harvard (Sr. – Jackson, N.J.)
Hammer – Lacey Craker, Brown (Sr. – Baraboo, Wis.)
Javelin – Kelsey Hay, Penn (Fr. – Lehighton, Pa.)
Heptathlon – Janae Dunchack, Dartmouth (Jr. – Northern Cambria, Pa.)